BosnianGamingForum

Početna stranicaCalendarFAQPretraľnikČlanstvoKorisničke grupeRegistracijaLogin
Share | 

Ruža-Nura Bazdulj-Hubijar

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Don AmeL

Broj postova: 9

PostajNaslov: Ruža-Nura Bazdulj-Hubijar   sub pro 12, 2009 7:42 pm

Bilješka o piscu:
Nura Bazdulj-Hubijar rodjena je 20.avgusta 1951.godine u Mrdjenovicima kod Foce. Od 1954. godine živjela je u Sarajevu, gdje se i školovala.Nakon završenog studija medicine 1975. godine seli u Travnik gdje i danas živi.Do sada je objavila niz romana, pjesama i drama, njezina djela prevođena su na njemački, nizozemski i norveški, a jedan od njenih romana 1996. snimljen je u tehnici za slijepe osobe.Uvrštena je u školske čitanke, Antologiju bošnjačkog putopisa XX. vijeka i u školsku lektiru.Saradnik je djecijih listova "Male novine", "Lastavica" i "Vrelo Bosne", "Palcic",te casopisa "Most", "Odjek","Bosanska vila".Najpoznatija djela su "Ja, slavni Ja","Ruza","Cekajuci Tahira" : Ruza II,"Ljubav je sihirbaz babo","Amanet","Sta te muci, Tamaguci""Kako sam ribu ucio da pliva".

Fabula:
Ovo je roman o prvoj ljubavi. Prica o djevojcici Minji i jednoj ruzi , koju neko svako vece donosi i ostavlja na Minjinoj prozorskoj dasci. Oko te ruze plete se citava carolija puna uzbudjenja i divnih nada, ali i neocekivanih obrta. Najbolji je onaj koji otkriva ko zapravo donosi te ruze. I umjesto da se Minja i Tahir najzad sastave u svojoj cudnoj ljubavi, oni se rastaju cak i ne pozdravivsi se i mi vise ne znamo hoce li od te ljubavi biti ista ili mozda nikad vise nece.

Mjesto Radnje: Bolnica,Dom,Grad
Vrijeme Radnje: Proljeće i Ljeto
Glavni lik: Minja
Ostali likovi: mama,tata,teta Lucija,baba Milja,Doktor Drapić,Dinko,Robi,Tahir...

Opis likova:Tahir- visok,koščast,šesnaestogodišnjak,uvijek neuredan i neugledan,guste,kudrave crne kose.Oči su mu bile krupne i crne.Vječito mrk i odbojan,ćutljivi usamljenik.

Minja:šesnaestogodišnja djevojčica,uvijek uredna,kosa smeđa,uvijek počesljana,jako razgovorljiva osoba,uvijek sa svojom porodicom i prijateljima,najviše vremena provodi sa svojim bratom Robijem.

Tema romana:Prva ljubav djevojčice Minje
Ideja romana: Prave stvari vide se samo srcem.Bitno je očima nevidljivo.
[Vrh] Go down
Korisnički profil

Ruža-Nura Bazdulj-Hubijar

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.